Filters
Question type

In manufacturing,the cost objects are often units of product.

A) True
B) False

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following will be classified as a conversion cost?


A) cost of direct materials used
B) depreciation on factory equipment
C) salary of sales personnel
D) depreciation on office furniture

E) A) and B)
F) A) and C)

Correct Answer

verifed

verified

Samson,Inc.reported the following information for the year: Samson,Inc.reported the following information for the year:   How much was the unit cost per service? (Round your answer to the nearest cent. )  A) $3.33 B) $1.46 C) $1.88 D) $5.21 How much was the unit cost per service? (Round your answer to the nearest cent. )


A) $3.33
B) $1.46
C) $1.88
D) $5.21

E) B) and D)
F) A) and C)

Correct Answer

verifed

verified

Unit cost per service is calculated by dividing total costs by the total number of services provided.

A) True
B) False

Correct Answer

verifed

verified

The following information has been provided by Squash Corporation: The following information has been provided by Squash Corporation:   The beginning balance of Work-in-Process Inventory account was ________. A) $9,900 B) $9,690 C) $26,310 D) $9,510 The beginning balance of Work-in-Process Inventory account was ________.


A) $9,900
B) $9,690
C) $26,310
D) $9,510

E) A) and D)
F) None of the above

Correct Answer

verifed

verified

Daryl Corporation reports costs for the year as follows: Daryl Corporation reports costs for the year as follows:   How much is the total product costs for the year? A) $785,000 B) $1,400,000 C) $1,453,500 D) $615,000 How much is the total product costs for the year?


A) $785,000
B) $1,400,000
C) $1,453,500
D) $615,000

E) A) and D)
F) C) and D)

Correct Answer

verifed

verified

Service companies sell their time,skills,and knowledge.

A) True
B) False

Correct Answer

verifed

verified

Knowing the unit cost per item helps managers set appropriate selling prices.

A) True
B) False

Correct Answer

verifed

verified

Five Seasons is a merchandiser of packed foods.The company provides the following information for the year: Five Seasons is a merchandiser of packed foods.The company provides the following information for the year:   How much was the unit cost per item of product sold? (Round your answer to the nearest cent. )  A) $5.48 B) $6.13 C) $2.61 D) $100.65 How much was the unit cost per item of product sold? (Round your answer to the nearest cent. )


A) $5.48
B) $6.13
C) $2.61
D) $100.65

E) A) and C)
F) B) and C)

Correct Answer

verifed

verified

ERP systems can integrate all of a company's functions,departments,and data into a single system.

A) True
B) False

Correct Answer

verifed

verified

Showing 201 - 210 of 210

Related Exams

Show Answer